Nurkowanie a zdrowie

Nurkowanie jest czymś, co każdy kojarzy ze zdrowym stylem życia. Nie ma w tym zresztą niczego dziwnego – samo w sobie jest bowiem sportem czy aktywnością, która potrafi poprawić kondycję fizyczną, a jednocześnie zachęcić do pracy nad sobą i zwiększania swojej wydolności. Jego zalet można zresztą upatrywać również na wielu innych polach. Nie jest jednak tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać, a nurkować nie może i nie powinien każdy. Wszystko zależy bowiem od naszego stanu zdrowia.

Błędem jest mylenie nurkowania z pływaniem. Musimy solidnie rozgraniczyć obie te rzeczy. W tym wpisie skupimy się na tym pierwszym, opisując pozytywny jego wpływ na nasze zdrowie, ale też sytuacje, w których nie zawsze będziemy mogli go odczuć i powinniśmy po nie sięgać.

Korzyści zdrowotne płynące z nurkowania

Nurkowanie jest czymś, co każdy najbardziej kojarzy z możliwością poznania nie do końca jeszcze zbadanych przez ludzkość obszarów, ale też zwiedzenia przepięknych i niespotykanych miejsc, znanych im wyłącznie z ekranów telewizorów. To właśnie to najbardziej przyciąga ludzi do sięgania po zanurkowani.pl/”>szkolenia nurkowe, oferowane również przez nas. Jak się jednak okazuje, nurkowaniu towarzyszy również wiele innych zalet, w tym tych ściśle związanych z naszym zdrowie. Spośród nich możemy wyróżnić to, że:

  • Redukuje stres – w nurkowaniu bardzo istotne jest to, aby umiejętnie gospodarować zasobami powietrza obecnego w butli. Sprawia to, że dzięki niemu wypracowujemy spokojny, głęboki i miarowy oddech, który uspokaja nas, a jednocześnie poprawia pracę serca. Równomierne oddychanie to jednak nie tylko redukcja stresu, ale i stymulacja mnóstwa innych procesów zachodzących we wnętrzu organizmu i poprawa pracy wielu narządów.
  • Poprawia krążenie krwi – nurkowanie możemy śmiało uznać za świetny trening kardio. Jako że nasze mięśnie potrzebują w jego trakcie więcej tlenu, krew zaczyna krążyć szybciej, by po prostu sprostać temu zapotrzebowaniu.
  • Obniża ciśnienie krwi – wysiłek fizyczny prowadzi do podniesienia tętna i wzrostu ciśnienia. Jeżeli jednak będziemy się go podejmować w sposób regularny, efekt będzie zgoła odmienny, a nasze ogólne (a zatem również spoczynkowe) ciśnienie tętnicze krwi znacznie się obniży.
  • Potrafi odciążyć kręgosłup – nie jest niczym odkrywczym to, że nurkowanie (podobnie, jak pływanie) doskonale wpływa na kręgosłup. Wiele do czynienia ma z tym opór wody, który odciąża tę część ciała, ale i stawy, więzadła i ścięgna, wywierając na nich bardzo pozytywny wpływ.
  • Dostarcza witaminy D – jako że nurkowania podejmujemy się zwykle na świeżym powietrzu (choć w naszych szkoleniach początkowo sięga się po basem), możemy wiele czerpać z promieni słonecznych, które są przyciągane przez wodę, a które sprawiają, że nasz organizm pozyskuje mnóstwo witaminy D. Ta z kolei jest odpowiedzialna między innymi za dobre samopoczucie, ale też jest w stanie zapobiegać powstawaniu wielu różnych chorób, w tym tych związanych z układem krążenia czy schorzeniom autoimmunologicznym.

Zła strona nurkowania – czy to zawsze będzie dla nas zdrowe?

Jeszcze przed rozpoczęciem nurkowania, a zwłaszcza przed zapisaniem się na zanurkowani.pl/o-nas/”>korzyści z profesjonalnego lub amatorskiego nurkowania będziemy czerpać wyłącznie wtedy, gdy nie będzie to dla nas ani nazbyt wykańczające, ani też szkodliwe. Niekoniecznie bezpośrednio, ale również w długofalowej perspektywie.