Nurkowanie jako sport i hobby

Nurkowanie jako sport i hobby staje się coraz bardziej popularne na całym świecie. Ma na to wpływ kilka czynników: jednym z nich jest dostępność sprzętu oraz zanurkowani.pl/”>centrów nurkowych. Jest coraz więcej firm produkujących sprzęt nurkowy, dzięki czemu ceny są bardziej przystępne. Sporo jest również producentów w Polsce i to ze światową renomą, tj. Xdeep czy SEAYA. Aktualnie sprzęt nurkowy można skompletować w cenie dobrego telewizora, więc nie jest to już ogromny wydatek taki, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dodatkowo jest też możliwość wzięcia go na raty! Z dostępnością instruktorów też nie ma już problemu. W większych miastach jest ich kilku – kilkunastu. 

Korzyści płynące z nurkowania

Czy warto zacząć więc nurkować? Oczywiście że tak. Każdy w nurkowaniu znajdzie coś dla siebie. Każdy ma inne motywacje. Jedni chcą poznać ten fascynujący świat, inni szukają wspólnego hobby ze swoimi pociechami (nurkować można zacząć już od 8 roku życia), a niektórzy zaczynają kurs aby przezwyciężyć swoje lęki (wynikające z fobii do wody lub bardziej przyziemnie, z podtopienia się wcześniej). Mimo, iż każdy może mieć inną motywację, wszyscy zachwycają się tym środowiskiem. Dla każdego znajdzie się tu coś, w czym bez reszty się zakocha. Można podziwiać faunę i florę (podglądanie stworzeń pod wodą, zwłaszcza podczas żerowania jest czymś hipnotyzującym), zwiedzać i penetrować wraki (nie ma jak wpłynąć do wraku i przepłynąć przez niego lub odnaleźć jakiś wcześniej nieznany wrak i dotknąć go jako pierwszy), zanurkowani.pl/o-nas/”>nurkować w zalanych kopalniach albo jaskiniach (dla pragnących mocniejszych wrażeń, przeciskać się trochę przez wąskie szczeliny) lub po prostu wejść pod wodę i delektować się ciszą i spokojem (daje to naprawdę dużego kopa), jaki znajduje się pod wodą, dając nam możliwość odcięcia się od tego, co jest na „powierzchni”.

Część z Was może się zastanawiać, czy nurkowanie jest dla was odpowiednie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. I tu – jak w każdym sporcie – są. Przede wszystkim są to choroby płuc, m.in. astma, rozedma, zwapnienia, czy ubytki w płucach. Przed rozpoczęciem kursu powinniście dostać do wypełnienia ankietę medyczną. Po jej wypełnieniu, instruktor będzie wiedział, czy możecie nurkować, ewentualnie skieruje Was do lekarza, aby to on orzekł czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, czy aby na pewno nie „wyrzucicie pieniędzy w błoto”, zamiast od razu zapisywać się na kurs, możecie umówić się na intro nurkowe (jednorazowe zejście pod wodę z instruktorem). Po takim intro zostaną rozwiane już wszystkie wątpliwości i nie zostanie nic innego, jak zapisać się na kurs.

Kurs nurkowania – przebieg

Jak wygląda sam kurs podstawowy? W zależności od federacji, w której będziecie nurkować, będą się różnić niewielką ilością szczegółów. Istnieją różne nazwy na kurs podstawowy, np. P1, OWD (Open Water Diver). Sam kurs składa się z części teoretycznej (wykłady, na których dowiecie się, jakie prawa działają pod wodą, na co zwrócić uwagę, jak nurkować aby było to bezpieczne) oraz części praktycznej, czyli nurkowań. Część teoretyczna to omówienie kilku istotnych kwestii. Znaleźć się w niej powinno zanurkowani.pl/dla-dzieci-8-14-lat/”>omówienie sprzętu nurkowego (co jest potrzebne do nurkowania, jak działa oraz jak go używać), technika i bezpieczeństwo nurkowań (jak się zanurzać, wyrównywać ciśnienie w uszach, neutralna pływalność pod wodą, czy pozycja w trakcie nurkowania), planowanie nurkowania (jak zaplanować nurkowanie, aby było przyjemne i bezpieczne), pierwsza pomoc czy omówienie środowiska wodnego. Po zakończeniu części teoretycznej przystępujemy do zabawy. Zajęcia praktyczne możemy zacząć na basenie lub na wodach otwartych. Znaczenie ma tu oczywiście temperatura wody w jeziorze. Jeśli jest już chłodno lepiej zacząć od pierwszej opcji. Podczas tych zajęć nauczycie się w praktyce jak przygotować sprzęt do nurkowania, zaznajomicie się z obsługą, np. inflatora (urządzenie służące do dodawanie i odejmowania powierza z jacektu, czyli kamizelki wypornościowej, dzięki której możesz uzyskać neutralną pływalność i poczuć się jak astronauta w kosmosie), będziecie uczyć się, jak zachowywać się pod wodą oraz jak działać w sytuacji awaryjnej. Ćwiczyć będziecie dzieleniem się gazem z partnerem, w przypadku jego braku, odszukiwać automat, czy co zrobić w przypadku zacięcia automatu. Wszystko po to, abyście byli bezpieczni pod wodą i abyście umieli poradzić sobie w sytuacji awaryjnej. Sytuacje takie w przypadku kontroli sprzętu oraz dobrego zaplanowania nurkowania, zdarzają się bardzo, bardzo rzadko. Poza ćwiczeniami będzie oczywiście czas na rekreację i zgłębianie podwodnego świata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i zaliczycie część praktyczną, zostanie zaliczyć już tylko egzamin teoretyczny i można się cieszyć certyfikatem potwierdzającym zakończenie kursu. Dzięki temu certyfikatowi będziecie mogli nurkować na całym świecie, do zakresu głębokości potwierdzonego certyfikatem. Wszędzie, gdzie nie pojedziecie na urlop, delegację, czy wycieczkę, będziecie mogli dodatkowo zaplanować i wykonać nurkowanie, dzięki czemu zwiedzicie i zobaczycie więcej. Po co się ograniczać i nie zwiedzić wszystkiego? Zobaczyć tylko część atrakcji znajdujących się na powierzchni? Podwodny świat jest tak samo zróżnicowany i naprawdę wart zwiedzenia. Przyjdźcie i przekonajcie się sami.