Fotografia i nurkowanie

Nurkowanie to świetna pasja, a dla wielu osób również sposób na życie, zarabianie pieniędzy i utrzymywanie się. Choć najczęściej kojarzona jest z ogólnie pojętym zwiedzaniem mórz i oceanów, rzadziej z rekreacyjnym pływaniem pod wodą (na przykład w czasie wakacji), coraz częściej przywodzi na myśl zrobienie przepięknych zdjęć pod wodą. Rzeczywiście, fotografia i nurkowanie bardzo często idą w parze. Jak jednak umiejętnie połączyć obie te rzeczy? O czym należy pamiętać? To tylko niektóre rzeczy, o których porozmawiamy w tym wpisie.

Jak przygotować się do robienia zdjęć pod wodą?

Proces przygotowujący nas do robienia zdjęć pod powierzchnią wody powinien mieć zalążek w pozyskiwaniu dwóch podstawowych umiejętności: nurkowania i fotografowania. Jeżeli mamy problemy z pływalnością, nie będziemy w stanie robić prawidłowo wykadrowanych i umiejętnie przygotowanych zdjęć. Świat podwodny należy do najbardziej nieprzewidywalnych i, wbrew pozorom, dynamicznych. Dlatego też warto przejść przez właściwy kurs nurkowania (na przykład u nas), ale też po prostu nabyć w tym doświadczenie poprzez praktykowanie umiejętności pozyskanych za jego pośrednictwem.

Nieco łatwiej jest nauczyć się fotografowania, gdyż to możemy zrobić w bardzo bezpiecznych i niemal dowolnych warunkach. Jako że robienie zdjęć pod wodą jest bardzo wymagające, to na powierzchni nie powinno sprawiać nam absolutnie żadnego problemu.

Bardzo ważny w tym wszystkim jest również zakup właściwego sprzętu – posiadany przez nas aparat musi być wodoszczelny (co jest tutaj najbardziej istotne). Nurkując w naszej szerokości geograficznej przyda się oświetlenie wideo, gdyż przy głębszych nurkowaniach jest już ciemno i nie da się zrobić zdjęcia samym aparatem. Do robienia zdjęć pod wodą potrzebne nam będą również specjalne akcesoria – przede wszystkim takie, które uniemożliwiają nam stratę czy zgubienie aparatu. 

 

O czym należy pamiętać chcąc fotografować pod wodą? – najważniejsze rzeczy

Zanim w ogóle podejmiemy się fotografowania pod wodą, musimy właściwie się do tego przygotować – również pod kątem zdobycia informacji przydatnych jeszcze przed nim, ale i w jego trakcie. Pamiętajmy o tym, by:

  • Zdobyć właściwe umiejętności nurkowania – bycie wprawionym i doświadczonym nurkiem pozwoli nam swobodniej czuć się pod wodą – to z kolei jest ważne przy fotografowaniu. Zwłaszcza, że pomaga nam odważnie podpływać do wszystkich obiektów (z im bliższej odległości będziemy tu robić zdjęcia, tym lepiej), ale też z zimną krwią reagować na wszystko, co będzie mogło nas spotkać po drodze. Umiejętności nurkowania możemy zdobyć przechodząc specjalny kurs (ten można odbyć w naszej firmie), ale też po prostu praktykując. Początkowo bez aparatu, zdobywając doświadczenie.
  • Poznać aparat, który zakupiliśmy – jako że zakup dobrego aparatu jest rzeczą oczywistą, pozwolimy sobie wspomnieć o odpowiednim zaznajomieniu się z nim. Pod wodą nie będziemy mieli czasu na sprawdzanie jego ustawień, dostosowywanie filtrów czy bawienie się efektami. Warto zrobić to w innych warunkach, na przykład na przydomowym basenie – choć stwarzane przez niego warunki będą nieco inne, my będziemy w stanie dobrać ustawienia w taki sposób, by wymagały zaledwie niewielkiej korekty. Nie wahajmy się też polegać na trybie automatycznym aparatu – ten często radzi sobie znacznie lepiej, aniżeli można by przypuszczać.
  • Rozpocząć od fotografowania bezpiecznych miejsc – nie możemy rzucać się od razu na głęboką wodę. Dosłownie i w przenośni. Naszą przygodę z podwodną fotografią powinniśmy rozpocząć od miejsc płytszych, bezpieczniejszych. Takich, w których będziemy mogli czuć się pewnie i skupić się wyłącznie na robieniu zdjęć.
  • Sprawdzania szczelności obudowy aparatu przed każdym zanurzeniem – jako że aparaty przystosowane do robienia zdjęć pod powierzchnią wody nie należą do najtańszych, musimy zadbać o to, aby przetrwały każde zejście pod wodę. Właśnie dlatego zawsze upewniamy się, że ich obudowa jest odpowiednio szczelna i właściwie przygotowana do działania. To właśnie od niej zależy zdecydowanie najwięcej.
  • Kupić jak największą kartę pamięci do aparatu – przebywając pod wodą, nie będziemy mogli tracić czasu na usuwanie starych zdjęć czy fotografii, które nie wyszły nam zbyt dobrze w czasie obecnej sesji. Dlatego właśnie zaopatrzymy się w odpowiednio dużą kartę pamięci do aparatu. Pozwoli nam to zrobić tyle różnych zdjęć, ile tylko będziemy chcieli, bez posiadania ich limitu gdzieś z tyłu głowy. Swoboda pod tym względem jest koniecznością.

Podsumowanie

Fotografowanie pod powierzchnią wody jest czymś, co jest w stanie przynieść nam wiele dobrego i pozwolić nam na zrobienie zdjęć, które wielu będzie podziwiać, a za które jeszcze więcej osób czy firm zdecyduje się zapłacić. Pamiętajmy jednak, aby zawsze łączyć je z odpowiednio odpornym i wytrzymałym sprzętem oraz umiejętnościami nurkowania. Te można nabyć chociażby dzięki naszym kursom nurkowym, do wzięcia udziału w których serdecznie zapraszamy.