Dla dorosłych 15-99 lat

Open water diver

Open WaterDiver Podstawowy kurs nurkowy

Dlaczego warto wziąć udział w kursie?

Nie sposób wymienić wszystkich powodów! Choćby dlatego, że zaledwie 30% powierzchni naszej planety znajduje się ponad powierzchnią wody. Chciałbyś dostawać 1/3 zamówionego dania, 1/3 szklanki i zarabiać 1/3 swojej pensji? Nie? To dlaczego miałbyś ograniczać swój świat do marnych 30%? Nurkowanie jest przepustką do pozostałych 70%. Pod powierzchnią wody znajduje się zupełnie inny świat, zachwycający różnorodnością życia, jaskrawymi barwami i zapierających dech w piersiach pięknem. Nie ma znaczenia czy Twoje serce skradną, tętniące życiem i przyprawiające o oczopląs, rafy koralowe, posępne wraki z ich tragiczną nierzadko historią czy spokojna i zielona toń naszych jezior. Woda skradła już wiele serc i dla wielu osób podstawowy kurs nurkowania okazał się początkiem niezwykłej przygody!

Czego się nauczysz?

Kurs podzielony jest na trzy części, które mają się nawzajem uzupełniać i stopniowo budować wiedzę oraz umiejętności, które przydadzą Ci się w trakcie nurkowania. Część pierwsza to teoria, na której dowiesz się, między innymi, jak przebywanie pod wodą i oddychanie sprężonym powietrzem wpływa na nasz organizm, jakimi prawami rządzi się to tak odmienne środowisko i co możesz zrobić, żeby bezpiecznie i świadomie planować i wykonywać nurkowania, biorąc pod uwagę zróżnicowane środowisko, ograniczenia wynikające z praw fizyki, a także naszego sprzętu. Część druga to wody basenopodobne, na których w bezpiecznych, komfortowych i kontrolowanych warunkach nabywasz umiejętności, które przydadzą się później w czasie nurkowania na wodach otwartych. Zapoznasz się ze sprzętem do nurkowania, nauczysz jak swobodnie oddychać pod wodą i regulować swoją pływalność aż do uzyskania stanu nieważkości. Wykonasz też wiele ćwiczeń, które później wykorzystasz w swoich nurkowaniach. Część trzecia odbywa się na wodach otwartych i jest ukoronowaniem wszystkich poprzednich zajęć. Będziesz miał okazję wykonać prawdziwe nurkowania, w trakcie których wykorzystasz opanowane ćwiczenia w realnych warunkach. Przekonasz się, że Twoje umiejętności i wiedza pozwolą Ci dalej nurkować i planować nurkowania w towarzystwie partnera o takich samych lub wyższych uprawnieniach i czerpać przy tym jak najwięcej przyjemności z przebywania pod wodą.

Co dalej?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z nurkowaniem, więc przed Tobą rozpościera niemal niezliczona ilość możliwości. Warto abyś rozważył wzięcie udziału w kursie nawigacji oraz nurkowania w nocy, ponieważ nabyte na nich umiejętności przydadzą Ci się nie tylko w polskich warunkach. Możesz też zadbać o swój komfort termiczny i nauczyć się nurkowania w suchym skafandrze lub np. zapragnąć uwieczniać przepiękne, podwodne krajobrazy robiąc zdjęcia. Przygoda dopiero się zaczyna!

Warunki wstępne:

 • wiek minimum 15 lat

Uprawnienia po ukończeniu kursu:

 • nurkowanie bezdekompresyjne w wodach otwartych do głębokości 20 metrów

Under water filmmaker

Underwaterfilmmaker – Wszyscy je lubimy – siedząc w biurze, w przerwie na kawę włączamy komputer i oglądamy filmy z tajemniczych wraków, mrocznych jaskiń czy kolorowych raf. Jeżeli są naprawdę dobre mamy wrażenie, że sami bierzemy udział w nurkowaniu, ale właściwie dlaczego to Ty masz z zazdrością oglądać cudze filmy? Spraw, by wszyscy w swoich biurach oglądali Twoje filmy!

Kurs podwodnego filmowania da Ci podstawy teoretyczne i warsztat umiejętności pozwalający czerpać satysfakcję z nagrywanych filmów. Nauczysz się planować ujęcia, obmyślać scenariusze, doświetlać, kręcić, montować. Wszystko po to, byś siedząc przy kawie mógł jeszcze raz przeżywać własne wyprawy, a rodzina i znajomi lepiej zrozumieli co tak na prawdę ciągnie Cię pod wodę. W dobie internetu to, czy zostaniesz znanym na całym świecie filmowcem, zależeć będzie jedynie od skali Twego talentu, o której przekonasz się dopiero gdy spróbujesz !

Warunki wstępne:

 • stopień Open WaterDiver

Under water photographer

UnderwaterPhotographer – Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że życie składa się z krótkich momentów, ulotnych chwil które uwiecznione w kadrze aparatu możemy przeżywać wielokrotnie wciąż na nowo, dzielić się nimi z bliskimi i przyjaciółmi, a być może również z szerszą publicznością? Zapewne znane jest Ci to uczucie rozczarowania, gdy po powrocie z wakacji odkrywasz, że zdjęcie przedstawiające ważną dla Ciebie chwilę, okazuje się nieudane. Zrobienie dobrego zdjęcia pod wodą nie jest łatwe – wymaga wszechstronnej wiedzy o fotografii i nienagannej techniki nurkowej pozwalającej skupić się wyłącznie na kadrze i aparacie. Do wszystkiego można oczywiście dojść metodą prób i błędów. Dla tych jednak którzy potrzebę wyważania otwartych drzwi czy osobistego ponownego odkrywania Ameryki mają już za sobą, lub cenią swój czas i wolą korzystać z doświadczeń innych, zapraszamy na kurs podwodnej fotografii. Instruktor pomoże odpowiednio sformatować Waszą maestrię i latami czerpać pełnię satysfakcji z wykonanych, podczas wypraw Waszego życia, zdjęć !

Warunki wstępne:

 • stopień Open WaterDiver

SCR diver

SCR Diver – Poznając idee pętli oddechowej poszerzysz swoje horyzonty myślowe, wstąpisz na ścieżkę nurkujących bez bąbli i hałasu.

Poprzez zajęcia teoretyczne, praktyczne i warsztatowe poznasz i opanujesz zasadę działania i obsługę prostego rebreathera. Doświadczysz odmiennej techniki nurkowania i nowych procedur ratowniczych. Będziesz gotowy do samodzielnego obsłużenia rebreathera o obiegu półzamkniętym na powierzchni i pod wodą. Sprzęt dostępny w wielu bazach na świecie będzie odtąd w twoim zasięgu, a jeżeli jesteś fotografem lub filmowcem szczególnie docenisz jego zalety – mając niewielką ilość gazu oddechowego do dyspozycji będziesz mógł wykonywać satysfakcjonujące Ciebie nurkowania.

Warunki wstępne:

 • wiek minimum 18 lat
 • stopień OWD
 • stopień NitroxDiver

Uprawnienia po kursie:

 • stosowanie aparatów o obiegu półzamkniętym do głębokości wynikającej z posiadanych uprawnień

Full face mask diver

Full Face MaskDiver- Maski pełnotwarzowe powoli przestają być domeną wojska i służb ratowniczych, a stają się popularnym elementem wyposażenia również w nurkowaniu cywilnym. Możliwość zastosowania w nich przewodowej bądź bezprzewodowej łączności, zarówno pomiędzy partnerami jak i pomiędzy nurkiem a powierzchnią nie tylko zwiększa atrakcyjność nurkowania ale również jego bezpieczeństwo. Pełna izolacja twarzy nurka od wody pozwala ponadto na nurkowanie w niesprzyjających warunkach – związanych z jej czystością jak i temperaturą. To tylko niektóre z wielu zalet tego typu sprzętu, które w pełnym spektrum poznasz w trakcie dwudniowego szkolenia które pozwoli Ci w pełni bezpiecznie cieszyć się nową jakością Twojego nurkowania.

Warunki wstępne:

 • stopień Open WaterDiver

Dry suit

Kurs dzięki któremu nauczysz się nurkować z wykorzystaniem suchego skafandra. Przestaniesz się martwić, że sezon jest krótki i zaraz się kończy. Dzięki tej specjalizacji będzie możliwe nurkowanie przez cały rok i zimna woda nie będzie już straszna. Docenisz komfort wychodzenia suchym z wody

DPV Diver

DPV Diver – Skutery nurkowe stają się z roku na rok coraz popularniejsze, gdyż nie tylko poprzez poczucie urzekającej swobody, zwiększają atrakcyjność nurkowań turystycznych ale również ułatwiają (a niejednokrotnie umożliwiają) zaawansowane nurkowania techniczne i jaskiniowe. Bez względu na to, którą ścieżką rozwoju nurkowego podążasz, kurs ten wniesie wiele nowych doznań i możliwości w Twoje nurkowania. Zapoznając się z obsługą, budową, zasadami działania i eksploatacji skuterów oraz procedurami awaryjnymi w przypadku ich awarii uzyskasz doskonałe narzędzie umożliwiające zarówno uatrakcyjnienie wyjazdów w egzotyczne rejony nurkowe jak i realizację bardzo ambitnych projektów badawczych. Daj się ponieść scuterowi

Warunki wstępne:

 • stopień Open WaterDiver

Twinset diver

TwinsetDiver – zestaw dwubutlowy, to popularne rozwiązanie sprzętowe stosowane przez osoby chcące przebywać dłużej pod wodą i docierać głębiej, a także te ceniące sobie stabilną pozycję i komfort w trakcie nurkowania. Ze względu na bezpieczeństwo które znacząco podnosi, jest to również niezbędny element wyposażenia podczas zaawansowanych kursów nurkowania i obowiązkowe narzędzie Divemastera i Instruktora. W ramach szkolenia nauczysz się prawidłowo dopasowywać uprząż do swego ciała, mądrze i świadomie konfigurować zestaw automatów oddechowych, zostaniesz zapoznany z procedurami bezpieczeństwa w przypadku awarii źródła gazu – Twojego lub partnera. Za jakiś czas, patrząc wstecz, dojdziesz niewątpliwie do wniosku, że szkolenie to było jednym z najważniejszych jakie odbyłeś w toku swojej nurkowej kariery – poziom wtajemniczenia, który wniósł w Twoje nurkowanie nową jakość. Nie zwlekaj zwiększ swoje bezpieczeństwo!!

Warunki wstępne:

 • stopień Open WaterDiver

Sidemount diver

SidemountDiver- Konfiguracja boczna, niegdyś stosowana wyłącznie przez nurków jaskiniowych pokonujących ciasne korytarze. Dziś zyskuje coraz więcej sympatyków wśród nurków wód otwartych na całym świecie, którzy doceniają niebywałą swobodę pozwalającą przyjmować dowolne pozycje w toni wodnej, symulującą odczucia towarzyszące astronautom przebywającym w przestrzeni kosmicznej. Dzięki możliwości podpinania butli w wodzie zwolennicy tej konfiguracji cenią sobie również brak konieczności dźwigania ciężkiego sprzętu na powierzchni, a fakt posiadania zaworów w zasięgu ręki stanowi istotny argument w wyborze sidemountu przez osoby nie mogące sięgnąć do znajdujących się za plecami zaworów twinsetu. Bądź bezpieczniejszy pod wodą!!

Warunki wstępne:

 • stopień Open WaterDiver

Navigation diver

Nawigacja podwodna – Jeśli masz już OWD zapewne nie chcesz być niewolnikiem poręczówek rozciągniętych w turystycznych akwenach. Trzymanie się wyznaczonych wcześniej szlaków, które wygodnie oprowadzą Cię po wszystkich atrakcjach ma może pewne zalety, ale prędzej czy później zapragniesz poruszać się pod wodą w sposób świadomy. Nawigacja podwodna to kurs, który pozwoli Ci wykorzystywać rozmaite metody na odnajdywanie drogi w czasie nurkowania – od nawigacji naturalnej, która wymaga skoncentrowania uwagi na otoczeniu i korzystaniu z charakterystycznych elementów środowiska, aż po używanie bardziej zaawansowanych narzędzi, jak na przykład kompasu. Teraz będziesz mógł wyznaczać własne szlaki i zawsze będziesz wiedział którędy do domu

Warunki wstępne:

 • stopień Open WaterDiver

Night diver

Nightdiver – Nurkowanie nocne jest ulubioną formą nurkowania dla tych osób, które szczególnie cenią sobie możliwość obcowania z podwodną fauną i florą. Musisz bowiem wiedzieć, że noc to okres żerowania wielu organizmów, które za dnia pozostają ukryte przed wzrokiem ciekawskich. Obcowanie z mrokiem to również niezapomniane przeżycie dla samego nurka – możliwość zmierzenia się z własnymi lękami i pierwszy krok w kierunku nurkowań głębokich bądź w zamkniętych przestrzeniach – wszędzie tam, gdzie światło naturalne nie dociera, a nurkowanie odbywa się jedynie wśród romantycznych snopów latarek… Podczas kursu nauczysz się posługiwania latarką, komunikacji oraz przeżyjesz jedno z najlepszych nurkowań jakie można sobie wyobrazić

Warunki wstępne:

 • stopień OWD

Uprawnienia po ukończeniu kursu:

 • Nurkowanie w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności

Nitrox diver

NitroxDiver – Mieszaniny wzbogacone w tlen stały się popularne w nurkowaniu rekreacyjnym stosunkowo niedawno. Nurkowie na całym świecie doceniają zalety wykorzystywania nitroxu w ich codziennych nurkowaniach – wydłużają swoje czasy bezdekompresyjne, skracają przerwy powierzchniowe podczas planowania nurkowań powtórzeniowych lub ograniczając ilość wchłanianego azotu, zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby dekompresyjnej. Kurs nitroxowy otwiera też furtkę do nurkowania technicznego. Nie tylko poznasz zalety wykorzystywania mieszanin wzbogaconych, ale uzyskasz też możliwość przystąpienia do pierwszego kursu nurkowania dekompresyjnego – AdvanceNitrox. Ponadto, zwiększenie limitu bezdekompresyjnego sprawi, że więcej czasu będziesz mógł spędzać pod wodą doskonaląc swoje umiejętności w dowolnie wybranych dziedzinach – czy to na wrakach, czy też fotografując niezwykłą, podwodną przyrodę. Jednym słowem jeszcze więcej zabawy pod wodą

Warunki wstępne:

 • stopień Open WaterDiver

Uprawnienia po ukończeniu kursu:

 • nurkowanie z wykorzystaniem mieszanin nitroxowych o zawartości do 40% tlenu

Advanced open waterdiver

Advanced OWD – AOWD to stopień stanowiący potwierdzenie posiadanych umiejętności na poziomie wymaganym od w pełni samodzielnego, zaawansowanego nurka. W czasie zajęć nauczysz się planować i realizować nurkowania do głębokości 30 metrów. Stopień AOWD poszerza uprawnienia płetwonurka do 30 metrów głębokości.

Warunki wstępne:

 • stopień Open WaterDiver
 • stopień NightDiver
 • stopień NavigationDiver
 • stopień NitroxDiver

Uprawnienia po kursie:

 • Nurkowanie bezdekompresyjne do głębokości 30 metrów

Wreck diver

Wrecdiver – Wraki niejednemu nurkowi skradły już serce. Wyobraź sobie potężny kadłub okrętu spoczywający na piaszczystym dnie i powoli wyłaniający się z zielonej toni. Opływasz pokłady odnajdując pamiątki, świadectwa tragicznej historii i wyobrażasz sobie jak musiał wyglądać za czasów swojej świetności – wtedy gdy na pokładach rozbrzmiewały głosy załogi. Nurkowanie na wrakach od zawsze porusza wyobraźnie i serca wielu nurków na całym świecie. Nie bez powodu za jedne za najatrakcyjniejszych miejsc nurkowych uznaje się wrakowiska, takie jak laguna Truk czy ScapaFlow. Niewielu jednak nurków wie, że nasz Bałtyk uchodzi za prawdziwą Mekkę nurkowania wrakowego. Historia, równie burzliwa jak jego wody, posłała na dno tysiące wraków, na których teraz możemy nurkować. Wciąż pozostaje tu bardzo wiele do odkrycia… Więc nie czekajmy. W drogę!!

Warunki wstępne:

 • stopień NightDiver
 • stopień NavigationDiver

Uprawnienia po kursie:

 • nurkowanie na wrakach włącznie z penetracją ich wnętrza do granicy światła dziennego (z poszanowaniem lokalnych norm prawnych)

Icediver

IceDiver – Zima zwłaszcza ta mroźna i śnieżna, nie oznacza wcale końca sezonu nurkowego. Wręcz przeciwnie – skute lodem akweny urzekają swoim pięknem nie tylko na powierzchni ale przede wszystkim pod wodą. Niesamowita gra świateł przenikających przez lodowe tafle oraz wyglądające niczym rtęć bąble powietrza migrujące pod ich powierzchnią sprawiają, że co roku wielu nurków decyduje się założyć skafander, wyciąć przerębel i cieszyć niezwykłymi widokami. Najpiękniejsze spektakle odbywają się tuż pod stropem, nikt więc nie jest tu zainteresowany głębokością, a czas nurkowania ograniczają trudne, również na powierzchni warunki. Nurkowanie pod lodem staje się fantastyczną okazją do spotkań, budowania sprawnie działającego zespołu i poznawania zupełnie nowych technik. Poza doznaniami estetycznymi czeka Cię też wspaniała zabawa! Jest PO PROSTU MAGICZNIE!!

Warunki wstępne:

 • stopień NightDiver
 • stopień NavigationDiver

Uprawnienia po ukończeniu kursu:

 • nurkowanie podlodowe z wykorzystaniem uprzęży, liny zabezpieczającej i zespołu wsparcia powierzchniowego

Rescue diver

Kurs Rescue – nurka ratownika – to najprawdopodobniej najważniejsze szkolenie, w którym weźmiesz udział. Rzadko zdarza się nam nurkować z obcymi ludźmi, znacznie częściej pod wodę schodzimy z bliskimi – kolegami, przyjaciółmi lub rodziną. Tym bardziej, w razie jakichkolwiek problemów, zależy nam najbardziej na skutecznym udzieleniu pomocy. Kurs nurka ratownika pozytywnie wpłynie na Twoją świadomość zagrożeń pod wodą, nauczysz się rozwiązywać problemy i tym samym podniesiesz poziom bezpieczeństwa swojego i swoich partnerów. Bo bezpieczeństwo jest najważniejsze!!:)

Warunki wstępne:

 • stopień Advanced Open WaterDiver

Deep diver

DeepDiver – Otchłań ma w sobie hipnotyzujący urok, który przyciąga nurków budząc w nich chęć zanurzania się coraz głębiej i głębiej.

Znajdujące się głębiej rafy są zwykle w lepszym stanie i zobaczyć na nich można zwierzęta, które unikają płycizn. Również wiele fascynujących wraków leży poniżej limitów dostępnych dla nurków początkujących. Nurkowanie głębokie, do granic nurkowania bezdekompresyjnego, może być nie tylko ekscytujące ale i bezpieczne dzięki właściwemu wyszkoleniu i umiejętnościom. W czasie zajęć nauczysz się planować i realizować nurkowania do głębokości 40 metrów, uwzględniając zarządzenia ilością gazu, rozpoznawanie objawów narkozy gazowej i działanie pod ich wpływem. Zapoznasz się także z zasadami doboru i konfiguracji sprzętu w zależności od przyjętego planu nurkowania i zastanych warunków.

Nikt z nas nie lubi ograniczeń. Zanurz się w głębinach i zobacz to co niewielu jest dane zobaczyć

Warunki wstępne:

 • wiek minimum 16 lat
 • stopień Advanced Open WaterDiver

Uprawnienia po kursie:

 • nurkowanie bezdekompresyjne do głębokości 40 metrów

Master diver

Master diver – Marzy Ci się „czarny pas” w nurkowaniu rekreacyjnym? Planowanie i wykonywanie nurkowań do głębokości 50 metrów, perfekcyjne opanowanie różnych technik napędowych, możliwość dalszego szkolenia w którejś z zaawansowanych ścieżek specjalistycznych? Kurs Master Diver to najwyższy stopień w nurkowaniu rekreacyjnym, ostatni przystanek dla tych, którzy nie wiążą z nurkowaniem planów zawodowych, a jednocześnie chcą się dalej rozwijać i szlifować swoje umiejętności. Dotykanie limitów budzi w nas apetyt na więcej..i tak też prawdopodobnie stanie się z Tobą. Sięgnij po mistrzostwo! Pamiętaj w nurkowaniu osiągnięcie dna jest wyczynem

Warunki wstępne:

 • wiek minimum 18 lat
 • certyfikat IDF Advanced Open WaterDiver lub równoważny innej organizacji szkoleniowej
 • certyfikat IDF DeepDiver lub równoważny innej organizacji szkoleniowej
 • certyfikat IDF RescueDiver lub równoważny innej organizacji szkoleniowej
 • zalogowanych minimum 60 nurkowań z czego minimum 20 na głębokość większą niż 30 metrów

Uprawnienia po ukończeniu kursów:

 • powietrzne nurkowanie dekompresyjne w wodach otwartych do głębokości 50 metrów

CCR diver

CCR Diver – Dziś nikt nie ma już chyba wątpliwości, że obiegi zamknięte stanowią przyszłość nurkowania. Możliwości jakie stwarza ta, na pozór futurystyczna, technologia w połączeniu z przebywaniem w pozbawionym szelesubombli świecie sprawiają, że dokładnie te same rebreathery stają się coraz popularniejsze zarówno wśród najlepszych na świecie eksploratorów i nurków ekstremalnych jak i nurków rekreacyjnych, pragnących cieszyć się niczym niezmąconą ciszą. Coraz większa doskonałość oferowanych przez producentów jednostek sprawia, że ten kierunek rozwoju staje się nie tylko podążaniem za obowiązującą modą ale również uzasadnionym ekonomicznie, rozsądnym wyborem. W ramach szkolenia, odbywającego się na konkretnych modelach jednostek, nauczysz się obsługi, konserwacji i procedur związanych z nurkowaniem na CCR. Przyszłość już dziś staje staje przed Tobą otworem.

Warunki wstępne:

 • stopień Advanced NitroxDiver

Uprawnienia po kursie:

 • Nurkowanie w zakresie posiadanych uprawnień z wykorzystaniem modelu rebreathera, na którym odbyło się szkolenie.

CCR trimix diver

CCR TrimixDiver – Dziś nikt nie ma już chyba wątpliwości, że obiegi zamknięte stanowią przyszłość nurkowania. Możliwości jakie stwarza ta, na pozór futurystyczna, technologia w połączeniu z przebywaniem w pozbawionym szelesubombli świecie sprawiają, że dokładnie te same rebreathery stają się coraz popularniejsze zarówno wśród najlepszych na świecie eksploratorów i nurków ekstremalnych jak i nurków rekreacyjnych, pragnących cieszyć się niczym niezmąconą ciszą. Coraz większa doskonałość oferowanych przez producentów jednostek sprawia, że ten kierunek rozwoju staje się nie tylko podążaniem za obowiązującą modą ale również uzasadnionym ekonomicznie, rozsądnym wyborem. W ramach szkolenia, odbywającego się na konkretnych modelach jednostek, nauczysz się obsługi, konserwacji i procedur związanych z nurkowaniem na CCR. Przyszłość już dziś staje staje przed Tobą otworem. A gdyby dołączyć do tego Trymix powstaje nam sprzęt idealny

Warunki wstępne:

 • stopień Advanced NitroxDiver
 • Stopień CCR Diver
 • stopień Full TrimixDiver

Uprawnienia po kursie:

 • Nurkowanie w zakresie posiadanych uprawnień z wykorzystaniem modelu rebreathera, na którym odbyło się szkolenie z wykorzystaniem trimix

CCR fulltrimix diver

Full TrimixDiver CCR- Poznałeś już zalety płynące z zastosowania normoksycznych mieszanin helowych. Jeżeli głębokie nurkowanie zawładnęło Twoim sercem, zdobyłeś niezbędne doświadczenie i czujesz się gotowy na zrobienie kolejnego kroku w swoim nurkowych rozwoju powinieneś rozważyć udział w szkoleniu

Full TrimixDiver CCR– najwyższym stopniu wtajemniczenia, jaki osiągnąć możesz w nurkowaniu technicznym z wykorzystaniem obiegu zamkniętego. W toku szkolenia nauczysz się dobierać i stosować gazy podróżne, uzyskasz wiedzę w zakresie stosowania mieszanin hipoksycznych oraz posiądziesz umiejętności pozwalające Ci na wykonywanie nurkowań bez limitów głębokości – od tej chwili limitowało będzie Cię jedynie stopniowo zdobywane doświadczenie i Twój zdrowy rozsądek.

Advanced nitrox diver

Advanced NitroxDiver – Nurkowanie techniczne otwiera przed Tobą zupełnie nowe możliwości i inny świat. Ten kurs skierowanych jest do wszystkich, którzy odczuwają poczucie niedosytu wywoływane ograniczeniami w nurkowaniu rekreacyjnym i pragną dowiedzieć w jaki sposób bezpiecznie planować i wykonywać nurkowania dekompresyjne. Połączenie sesji teoretycznych i nurkowań szkoleniowych pozwala zbudować poczucie komfortu i kompetencji, które umożliwią Ci na realizowanie planów, które do tej pory pozostawały nieosiągalne. Kurs Advanced Nitrox jest też Twoją przepustką do dalszej edukacji. Od kursu Extended Renger, w trakcie którego uczysz się nurkowania głębokiego z wykorzystaniem kilku różnych gazów dekompresyjnych i powietrza jako gazu dennego, poprzez kurs Full Trimix, zajmujące się nurkowaniem na mieszankach helowych, aż po szkolenia które zabiorą Cię do zupełnie innego, skrytego pod stropem świata.

Warunki wstępne:

 • wiek minimum 18 lat
 • stopień Master Diver
 • stopień NitroxDiver

Uprawnienia po kursie:

 • nurkowanie dekompresyjne do głębokości 50 metrów z wykorzystaniem jednej butli bocznej z gazem dekompresyjnym zawierającej nitrox o zawartości do 100% tlenu

Extendrange diver

Głębokie nurkowanie powietrzne jest istotnym elementem rzetelnego treningu nurka technicznego – ucząc posługiwania się kilkoma butlami bocznymi ze zróżnicowanymi gazami dekompresyjnymi, ale wciąż traktując powietrze jako gaz denny, stanowi naturalny pomost pomiędzy poziomem Advanced NitroxDiver a poziomem Full Trimix, urzeczywistniając zasadę mówiącą, iż w tego typu nurkowaniach nie należy wybierać drogi na skróty.
W czasie szkolenia zwiększysz też swój zakres głębokości do głębokości 55 metrów, maksymalnej głębokości nurkowania z wykorzystaniem powietrza – podyktowanej ciśnieniem parcjalnym tlenu. W trakcie zajęć nauczysz się wychwytywać symptomy narkozy azotowej i zmierzysz się z problematyką efektywnego funkcjonowania pod jej wpływem. Czy jesteś gotów podjąć wyzwanie?

Trimix diver

TrimixDiver – Doświadczenie zdobyte na poziomie Extended RangeDiver nauczyło Cię już wykonywania nurkowań w maksymalnym zakresie głębokości przewidzianym dla powietrza jako czynnika oddechowego – pora więc być zrobił kolejny krok na przód i posiadł wiedzę i umiejętności niezbędne do nurkowania z wykorzystaniem trimixu. Mieszanki helowe podbiły serca nurków technicznych dzięki specyficznym właściwościom helu – niewielkiej narkotyczności i znacznemu rozrzedzaniu mieszaniny oddechowej, co ułatwia oddychanie i redukuje ryzyko podtruwania dwutlenkiem węgla. Sięgnięcie po trimix to naturalna ścieżka rozwoju dla wszystkich, którzy chcą nurkować głęboko i bezpiecznie!

Warunki wstępne:

 • stopień Extended RangeDiver

Uprawnienia po kursie:

 • nurkowanie dekompresyjne z wykorzystaniem wielu butli bocznych z gazami dekompresyjnymi zawierającymi nitrox o zawartości do 100% tlenu i z zastosowaniem normoksycznegotrimixu jako gazu dennego

Full trimix diver

Full TrimixDiver – Poznałeś już zalety płynące z zastosowania normoksycznych mieszanin helowych. Jeżeli głębokie nurkowanie zawładnęło Twoim sercem, zdobyłeś niezbędne doświadczenie i czujesz się gotowy na zrobienie kolejnego kroku w swoim nurkowych rozwoju powinieneś rozważyć udział w szkoleniu Full TrimixDiver – najwyższym stopniu wtajemniczenia, jaki osiągnąć możesz w nurkowaniu technicznym. W toku szkolenia nauczysz się dobierać i stosować gazy podróżne, uzyskasz wiedzę w zakresie stosowania mieszanin hipoksycznych oraz posiądziesz umiejętności pozwalające Ci na wykonywanie nurkowań bez limitów głębokości – od tej chwili limitowało będzie Cię jedynie stopniowo zdobywane doświadczenie i Twój zdrowy rozsądek.

Warunki wstępne:

 • stopień TrimixDiver

Uprawnienia po kursie:

 • nurkowanie dekompresyjne z wykorzystaniem wielu butli bocznych z gazami dekompresyjnymi i podróżnymi zawierającymi trimix bądź nitrox o zawartości do 100% tlenu i z zastosowaniem trimixuhipoksycznego jako gazu dennego

Cave diver

CaveDiver – Nurkowanie jaskiniowe – kiedyś tak bardzo odległe i niedostępne, dziś staje się realne dla wielu nurków rekreacyjnych. Nie oznacza to jednak, że uprościło się ono bądź stało całkowicie bezpieczne – wciąż pozostaje to najwyższy stopień zaawansowania, wymagający odpowiedniego treningu i przygotowania merytorycznego. Wzięcie udziału w kursie CaveDiver pozwoli Ci wyćwiczyć w sobie wszystkie niezbędne elementy w bezpiecznych warunkach, pod okiem doświadczonego instruktora, który nauczy Cię jak bezpiecznie planować i wykonywać tego typu nurkowania. Po ukończeniu szkolenia z powodzeniem wykonywał będziesz bezpieczne nurkowania w posiadających stałe oporęczowanie i pozbawionych restrykcji turystycznych jaskiniach. Jeżeli pobudzi to Twój apetyt do tego stopnia, że zapragniesz sam odkrywać nieznane czeka na Ciebie wymagająca ścieżka treningowa prowadząca poprzez poziomy Full CaveDiver aż do ExpeditionCaveDiver – najbardziej prestiżowego stopnia jaskiniowego.

Warunki wstępne:

 • stopień RecueDiver
 • stopień DeepDiver
 • stopień TwinsetDiver lub Side Mount Diver

Uprawnienia po ukończeniu kursu:

 • nurkowanie bezdekompresyjne w, pozbawionych restrykcji, jaskiniach i grotach turystycznych posiadających stałe oporęczowanie

Full cavediver

Full CaveDiver – Nurkowanie w jaskiniach wciąż przez większość nurków uznawane jest za najtrudniejszą gałąź nurkowania, szczyt który osiągnąć dane jest niewielu. Planowanie, realizowanie i poruszanie się pod stropem, który uniemożliwia wynurzenie się do powierzchni, często odbywające się przy braku widoczności i w ciasnych przestrzeniach, wymaga nie tylko doprowadzonych do perfekcji umiejętności, ale też właściwego nastawienia psychicznego.

W odróżnieniu od kursu CaveDiver uzyskasz możliwość zwiedzania jaskiń nieoporęczowanych, nabierzesz biegłości w poręczowaniu i deporęczowaniu. Pewną nowością będzie dla Ciebie również pokonywanie restrykcji – odcinków korytarzy o bardzo małym przekroju. W części teoretycznej, poza zasadami bezpiecznego planowania gazów, budową geologiczna jaskiń i etykietą liny, dowiesz się także jak wykorzystywać rozmaite rozwiązania sprzętowe by dopasować konfigurację do zastanych warunków. Pod wodą nauczysz się bezpiecznego nawigowania w jaskiniach posiadających skomplikowany system korytarzy, nauczysz się zasad stosowania tzw. „jumpów”, poruszania w zespole oraz efektywnego reagowania w sytuacjach awaryjnych. Przećwiczysz też techniki autoratownicze i ratownicze, które pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo i podniosą w Tobie świadomość potencjalnych zagrożeń. Kto wie, być może zapałasz do jaskiń tak wielką miłością, że zechcesz w przyszłości odkrywać nowe systemy jako ExpeditionCaveDiver

Warunki wstępne:

 • wiek minimum 18 lat
 • stopień CaveDiver
 • stopień Side Mount Diver

Uprawnienia po ukończeniu kursu:

 • nurkowanie dekompresyjne w jaskiniach posiadających restrykcje i nie posiadających stałego oporęczowania

Expedition cavediver

ExpeditionCaveDiver – Kurs ExpeditionCave zabierze Cię poza granice turystyki jaskiniowej. Program skierowany jest do doświadczonych nurków jaskiniowych, którym dotychczasowe możliwości przestały wystarczać i którzy są dostatecznie zdeterminowani, by planować ekspedycje jaskiniowe, brać czynny udział w projektach eksploracyjnych i nurkować w niezwykle wymagających, wykraczających poza standardową turystykę jaskiniową, warunkach. W ramach wielopłaszczyznowego szkolenia poznasz m.in. metody planowania i wykonywania wielogazowych jaskiniowych nurkowań dekompresyjnych, sposoby kartowania jaskiń i sporządzania planów, które umożliwiają formalizację projektów eksploracyjnych i tworzenie baz danych dotyczących podwodnych jaskiń. Nabierzesz biegłości w stosowaniu technik linowych, które pozwolą bezpiecznie pokonywać suche partie jaskiń i transportować sprzęt do syfonów. Nauczysz się także jak planować logistykę nurkowania jaskiniowego w odległych od cywilizacji miejscach, jak poszukiwać wejść do nowych jaskiń analizując budowę geologiczną terenu i jakich efektów możesz oczekiwać. Ukoronowaniem edukacji będą ćwiczenia związane z ratownictwem w odległych partiach jaskiń. Od tej pory sam wytyczał będziesz granice jaskiniowej przygody…

Warunki wstępne:

 • stopień Full CaveDiver
 • stopień Advanced NitroxDiver

Uprawnienia po kursie:

 • nurkowanie eksploracyjne do głębokości i z wykorzystaniem gazów wynikających z posiadanych uprawnień technicznych

CCR cavediver

Stopień pozwalający na nurkowania w jaskiniach, przy wykorzystaniu obiegu zamkniętego

CCR fullcavediver

Full CaveDiver CCR- Nurkowanie w jaskiniach wciąż przez większość nurków uznawane jest za najtrudniejszą gałąź nurkowania, szczyt który osiągnąć dane jest niewielu. Planowanie, realizowanie i poruszanie się pod stropem, który uniemożliwia wynurzenie się do powierzchni, często odbywające się przy braku widoczności i w ciasnych przestrzeniach, wymaga nie tylko doprowadzonych do perfekcji umiejętności, ale też właściwego nastawienia psychicznego, a to wszystko z wykorzystaniem obiegu zamkniętego.

W odróżnieniu od kursu CaveDiver uzyskasz możliwość zwiedzania jaskiń nieoporęczowanych, nabierzesz biegłości w poręczowaniu i deporęczowaniu. Pewną nowością będzie dla Ciebie również pokonywanie restrykcji – odcinków korytarzy o bardzo małym przekroju. W części teoretycznej, poza zasadami bezpiecznego planowania gazów, budową geologiczna jaskiń i etykietą liny, dowiesz się także jak wykorzystywać rozmaite rozwiązania sprzętowe by dopasować konfigurację do zastanych warunków. Pod wodą nauczysz się bezpiecznego nawigowania w jaskiniach posiadających skomplikowany system korytarzy, nauczysz się zasad stosowania tzw. „jumpów”, poruszania w zespole oraz efektywnego reagowania w sytuacjach awaryjnych. Przećwiczysz też techniki autoratownicze i ratownicze, które pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo i podniosą w Tobie świadomość potencjalnych zagrożeń. Kto wie, być może zapałasz do jaskiń tak wielką miłością, że zechcesz w przyszłości odkrywać nowe systemy jako ExpeditionCaveDiver

CCR expeditioncave diver

Najwyższy stopień w nurkowaniu jaskiniowym, pozwalający na odkrywaniu nowych jaskiń i ich penetracji z wykorzystaniem obiegu zamkniętego.

Advanced icediver

Advanced IceDiver – Na szkoleniu IceDiver odkryłeś już uroki nurkowania pod lodem w, zapewniającej bezpieczny powrót na powierzchnię, uprzęży i poznałeś logistykę związaną z organizacją takiego nurkowania. Zachwyciła Cię piękna gra świateł i uroki nurkowania w mroźne, zimowe dni. Chciałbyś teraz zapewne nurkować pod lodem nie martwiąc się długością liny, łączącej Cię z przeręblem niczym smycz, i ograniczającej Twoją swobodę. Musisz pamiętać, że prawdziwe wyzwanie podczas nurkowania podlodowego stanowi nie głębokość lecz nawigacja – to jej musisz więc poświecić maksimum uwagi chcąc „zerwać się z łańcucha”. Podczas tego szkolenia nauczysz się wykorzystywać zaawansowane techniki wywodzące się z nurkowania jaskiniowego. Teraz będziesz mógł sam wyznaczać swoje limity, nie ograniczany długością liny !

Warunki wstępne:

 • wiek minimum 18 lat
 • stopień RescueDiver
 • stopień IceDiver
 • stopień TwinsetDiver lub Dide Mount Diver

Uprawnienia po kursie:

 • nurkowanie podlodowe z zastosowaniem samodzielnie instalowanych poręczówek zamiast uprzęży i liny zabezpiczającej

Advanced wreckdiver

Advanced WreckDiver – Nurkowałeś już pewnie na wielu wrakach i zdążyłeś wielokrotnie zachwycić się ich posępnym pięknem, za którym często kryje się tragiczna historia. Być może urzekają Cię ich potężne sylwetki, a może lubisz dopatrywać się szczegółów, które dodają leżącym na dnie okrętom i łodziom charakteru. Coraz częściej spoglądasz w kierunku ciemnych otworów, prowadzących do wnętrza, świecisz latarką i zastanawiasz się, co kryją kolejne pomieszczenia, co zobaczyłbyś za zakrętem, do którego nie sięga światło. Wnętrza wraków niezbyt już często kryją skarby w postaci srebra lub złota (choć i takie się wciąż zdarzają!), ale nawet w tych często odwiedzanych przez nurków wciąż znajdziesz wiele większych lub mniejszych przedmiotów i pamiątek. Chciałbyś bezpiecznie zwiedzić wnętrze, obejrzeć pokryte osadem przedmioty pozostawione przez pasażerów – okulary słoneczne wiszące na ścianie w jednym z promów pasażerskich, pociski usypane w stertę wewnątrz okrętu z II Wojny Światowej czy też przejrzeć się w lustrze w łazience znajdującej się na potężnym transportowcu?

Dzięki temu, bardzo intensywnemu, szkoleniu dowiesz się jak zaplanować i wykonać nurkowania penetracyjne umożliwiające Ci obejrzenie wnętrza wraku. Opanujesz sztukę poręczowania i tworzenia bezpiecznej drogi do wyjścia z wnętrza w razie całkowitej utraty widoczności. Przygotujesz się do planowania gazów w nurkowaniu pod stropem, do poruszania wewnątrz (z uwzględnieniem różnych technik napędowych), dowiesz jak istotne jest przemyślane sklarowanie sprzętu, by uniknąć zaplątania. Mimo pewnych podobieństw z kursem jaskiniowym przekonasz się jak wiele różni te dwa środowiska i dlaczego techniki i procedury stosowane w jednym z nich niekoniecznie sprawdzą się w drugim…

Warunki wstępne:

 • wiek minimum 18 lat
 • stopień AdwancedNitroxDiver
 • stopień WreckDiver

Uprawnienia po kursie:

 • samodzielna, nielimitowana odległością, penetracja wnętrz wraków

CCR advancedicediver

Zaawansowany kurs,pozwalający na nurkowanie pod lodem na obiegu zamkniętym.

CCR Advanced wreckdiver

Zaawansowany kurs wrakowy, pozwalający na pełną penetrację wraków, wykonywany na obiegu zamkniętym.

Advanced sidemountdiver

Advanced Side Mount Diver – Kurs przeznaczony jest dla nurków chcących nurkować z wykorzystaniem konfiguracji sidemountmultistage składającej się z więcej niż 2 butli.

Wyarunki wstępne:

 • wiek: ukończone 18 lat
 • certyfikat IDF Master Diver lub równoważny innej organizacji szkoleniowej
 • certyfikat IDF Side Mount Diver lub równoważny innej organizacji szkoleniowej

Uprawnienia po ukończeniu kursu:

Nurkowanie z wykorzystaniem konfiguracji sidemountmutlistage do głębokości wynikającej z posiadanych uprawnień