W jakich miejscach nie można nurkować?

Bezpieczne nurkowanie można rozpocząć tylko po odbyciu szkolenia w szkole dla nurków. Po zapoznaniu się ze sprzętem, technikami nurkowania i niebezpieczeństwami, jakie zagrażają nurkom można udać się na podwodną eskapadę. Taką wiedzę można zdobyć podczas kursu nurkowania w profesjonalnym centrum szkoleniowym. Dlaczego to takie ważne? Co drugi turysta, który choć raz w życiu wypoczął w nadmorskim kurorcie, otrzymał zaproszenie na nurkowanie podwodne, aby zanurzyć się w niesamowity i piękny świat morskich głębin, który skrywa się przed pod słupem wody. Ale trzeba mieć świadomość gdzie nie należy nurkować, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem. Ważne! Nawet osobom uprawiającym nurkowanie zawodowo, zdarzają się czasem tragiczne sytuacje, gdy ich życie przerywa jakiś absurd.

Czy wszędzie można bezpiecznie nurkować?

Nurkowanie to ciekawe hobby, które pozwala poczuć przypływ adrenaliny, podziwiać niesamowite piękno przyrody, niedostępne dla zwykłego mieszkańca lądu. Istnieją jednak niezwykle niebezpieczne miejsca do nurkowania, które każdego roku zbierają obfite plony w postaci ludzkich istnień. Przyjeżdżając do kurortów, wielu turystów przyjeżdża do szkół nurkowania, aby w krótkim czasie nauczyć się podstaw nurkowania. Uważają, że są gotowi do nurkowania na własną rękę, po kilku lekcjach od nurka, ale nie biorą pod uwagę, że trudno i prawie nie można opowiedzieć o wszystkich sytuacjach, które mogą przydarzyć się początkującemu na głębokości i nie uda się przekazać swojego doświadczenie słowami.Tak, więc, po ukończeniu kursu przyspieszonego nurkowania i wykonaniu kilku nurkowań pod okiem instruktora, początkujący nurkowie śmiało rzucają się w głąb morza, wielu z nich jest rannych.

W jakich miejscach nie można nurkować?Trzeba wiedzieć, że pragnienie doświadczenia przypływu adrenaliny i schodzenia głębiej, jest obarczone wieloma poważnymi niebezpieczeństwami.Trzeba ocenić wszystkie obawy i zagrożenia. Nurkowanie w jaskini, nurkowanie jaskiniowe, w pobliżu wraków to rozrywka dla osób o stabilnej psychice. Zagrożenie życia wzrasta kilkakrotnie w porównaniu z normalnym nurkowaniem, ponieważ w żadnym momencie nie będzie możliwe wynurzenie.Temperatura wody w jaskiniach może być znacznie niższa niż na otwartej wodzie. Nieprawidłowo dopasowana pianka może prowadzić do hipotermii, dreszczy i drętwienia kończyn.

Miejsca na planecie, w których nurek jest w niebezpieczeństwie

Teksas, studnia Jakuba

Źródło artezyjskie z czystą wodą w Wimberley wygląda spokojnie, ale na głębokości 10 metrów ukryta jest rozległa sieć podwodnych jaskiń. Rozciągają się one na głębokość ponad 40 metrów. Wąskie szczelinowe przejścia między jaskiniami, woda zamulona przez pradawne osady, to wszystko niejednokrotnie spowodowało śmierć nurków.

Kostaryka, Wyspa Kokosowa

Największa na świecie niezamieszkana wyspa to marzenie wielu nurków. Wyspa Kokosowa jest 550 km od wybrzeża Kostaryki, a jachty safari mogą dopłynąć na wyspę w 36 godzin. Jest ona domem dla ogromnej liczby ryb drapieżnych, w tym: rekinów młotów, płaszczek olbrzymich, wielkich mureny. Nurkowania organizowane są w zatokach Weifer i Chatham. Widoczność pod wodą jest doskonała, do 30 m, ale nurkowie są łapani przez różne gatunki rekinów, płaszczki i nieprzewidywalne silne prądy morskie.

Ameryka Środkowa, Wielka Błękitna Dziura

W centrum jednego z atoli na Rafie Koralowej Belize Jacques-Yves Cousteau znalazł jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie – Belize Blue Hole. Lej ma średnicę 305 m i głębokość 120 m. Żyją tu kolorowe ryby, ale nurek, który zejdzie poniżej 30 m, jest w poważnym niebezpieczeństwie, ponieważ ściany leja atolu zbudowane są z ostrych korali, znajdują się postrzępione stalaktyty wapienne.Dodatkowo nurek może zgubić się na głębokości 70 m w wąskich jaskiniach podwodnych.

Floryda, Jaskinia Diabła

To popularne miejsce dla nurków ekstremalnych, znajduje się 70 km od Gainesville (Floryda). Nurkowanie tutaj odbywa się bez pianki, ponieważ temperatura wody przez cały rok przekracza 20 stopni. Ale w podwodnych jaskiniach, nie na próżno nazwanych imieniem Diabła, najsilniejsze podwodne prądy chwytają nurka i skręcają się w lejek, tak, że nawet osoba doświadczona może zginąć.

Egipt, niebieska dziura

Niedaleko Dahabu znajduje się pionowa jaskinia krasowa, jej głębokość wynosi 130 m. Na głębokości jaskinię otaczają rafy koralowe, tworzące łukowe przejście na otwarte morze na głębokości 55 m.Trasa amatorska zaczyna się w punkcie 200 m od Blue Hole i prowadzi wzdłuż ściany rafy na otwarte morze. Ale nieostrożni nurkowie, bez doświadczenia i sprzętu, giną z powodu braku powietrza, gubiąc się na głębokości.

Łódź podwodna z New Jersey

Pod koniec XX wieku niemiecka łódź podwodna U-869 została odkryta 120 km od amerykańskiego wybrzeża, zatopiona na głębokości 73 m w Oceanie Atlantyckim. Teraz to miejsce przyciąga miłośników ekstremalnego nurkowania, choć woda w tym miejscu jest zimna, a prądy niezwykle silne. Pomimo niesamowitej chęci zobaczenia piękna podwodnego świata, początkujący nurek może odczuwać naturalny lęk, ponieważ ludzka natura zapewnia instynkt samozachowawczy. Mając już taką wiedzę, każdy przed nurkowaniem powinien poważnie potraktować szkolenie prowadzone przez specjalistów.