Kiedy nie należy nurkować? Przeciwwskazania do nurkowania

Nurkowanie z akwalungiem to dla wielu ludzi nie tylko rodzaj aktywnego spędzania czasu, ale prawdziwe hobby, które z każdym kolejnym nurkowaniem staje się coraz silniejsze. Jednocześnie dla tych, którzy dopiero wkraczają na tę ścieżkę, szczególne znaczenie mają pierwsze kroki, które pozwalają położyć niezbędny fundament do późniejszego udanego treningu oraz w pełni zachować zainteresowanie nurkowaniem. Kiedy nie należy nurkować? Osoby, które nie przeszły kursów nurkowych nie powinny schodzić pod wodę, ponieważ może się to skończyć tragicznie. Przed nurkowaniem instruktor wyjaśnia, jak działa sprzęt, jak prawidłowo oddychać i wyrównywać ciśnienie w uszach. Zbyt szybka zmiana głębokości jest niebezpieczna: ze względu na różnicę ciśnień może uszkodzić uszy i płuca. Dlatego nurkowanie musi być kontrolowane przez instruktora.

Kiedy nie należy nurkować?

Nie zaleca się nurkowania bezpośrednio po posiłku, zwłaszcza po obfitym obiedzie a co gorsza spożyciu nawet niewielkich dawek alkoholu. Dodatkowo przed nurkowaniem należy powstrzymać się przed paleniem papierosów, Nie należy nurkować w stanie zbytniego przepracowania, zbyt małej ilości snu. Nurek powinien być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

zanurkowani.pl/o-nas/”>Nurkowanie z akwalungiem nie jest możliwe dla każdego, a osobom z określonymi chorobami nie jest zalecane. Nurkowanie wymaga pewnej wytrzymałości i odpowiedniego stanu organizmu. Nurkowaniu towarzyszy zmiana ciśnienia, która w pewnych warunkach może znacznie pogorszyć stan zdrowia człowieka, a nawet doprowadzić do urazu barotraumy o różnym nasileniu. Ponadto nie należy zapominać o możliwości hipotermii z powodu długotrwałego narażenia na wodę, co może powodować poważniejsze problemy.

Czy można nurkować bez wcześniejszego przygotowania?

Początkujący musi ukończyć kurs szkoleniowy. Prawdziwy trening obejmuje teorię, praktykę w basenie, zapoznanie się z wieloma najważniejszymi umiejętnościami oraz praktyką w prawdziwym akwenie wodnym. Co więcej, nauczywszy się pływać w jednym miejscu, w innym można się zdezorientować. Inne warunki, cechy, wszystko to utrudnia początkującym.

zanurkowani.pl/”>Kurs nurkowy składa się z teoretycznej wiedzy o nurkowaniu, następnie treningu w wodach basenopodobnych i dopiero na wodach otwartych. Następnie można nurkować, ale nie samodzielnie, tylko z instruktorem. Na odprawie nurkowej instruktor opowiada o warunkach nurkowania: temperaturze, falach i możliwych prądach wodnych, niebezpiecznym życiu morskim, trasie i maksymalnej głębokości. Wszystko to pomoże utrzymać sytuację pod kontrolą.

Przeciwwskazania do nurkowania

Ludzi przyciąga malownicze piękno i życie podwodnego świata. Ci, którzy chcą opanować sztukę nurkowania, muszą wiedzieć, że wymagany jest trening, a także dobre zdrowie. Lekarze wymieniają szereg przeciwwskazań medycznych, które zabraniają nurkowania głębokiego.Ta informacja jest niezbędna dla każdego początkującego nurka. Obecność niektórych chorób powoduje szereg ograniczeń, które mogą całkowicie lub czasowo wykluczyć nurkowanie.

Pierwsza grupa obejmuje następujące schorzenia:

 • Astma
 • Gruźlica
 • Przewlekłe infekcje
 • Choroby układu krążenia i oddechowego
 • Nadciśnienie
 • Przewlekłe choroby nerek i choroby metaboliczne.

Osoby z chorobami, w których ruch może być utrudniony lub ograniczony, na przykład z przepukliną, przewlekłymi chorobami kości, mięśni, dysfunkcjami stawów, wadami wrodzonymi lub urazami, mogą nie być dopuszczone do nurkowania. Ponadto rozległe blizny, które utrudniają poruszanie się i noszenie sprzętu do nurkowania, powodują, że nie należy nurkować. W zależności od stopnia zaawansowania choroby nurkowanie może być bezpośrednio przeciwwskazane u osób z niektórymi typami patologii wrodzonych, ciężkimi skrzywieniami kręgosłupa.

kursy nurkowe przeciwwskazania

Choroby laryngologiczne uniemożliwiają nurkowanie

Kolejną grupą przeciwwskazań do nurkowania są choroby laryngologiczne (choroby gardła, nosa, ucha), w tym:

 • Upośledzenie funkcji ucha
 • Stany zapalne, wyraźne następstwa zapalenia ucha środkowego
 • Perforacja błony bębenkowej
 • Silna wrażliwość na podrażnienia przedsionkowe.

Może to również obejmować:

 • Choroby jamy ustnej i szczęk (niezamykanie przednich zębów więcej niż 4 mm, silne jąkanie itp.).

Nie należy nurkować również w przypadku takich niedomagań:

 • Zez, choroby siatkówki, astygmatyzm, ślepota w jednym oku, przewlekłe zapalenie spojówek – wszystko to mieści się w kolejnej grupie przeciwwskazań.
 • Zdecydowanie nie zaleca się nurkowania osobom z chorobami ośrodkowego układu nerwowego, w których możliwa jest nieprzewidywalna utrata przytomności, zdolność poruszania się w przestrzeni (np. epilepsja, schizofrenia, encefalopatia).
 • Odradzane jest nurkowanie kobietom w czasie ciąży, w przypadku występowania przewlekłych chorób i patologii narządów płciowych.
 • Przepracowanie, nerwowość, upojenie alkoholowe to także te stany, w których zdecydowanie nie wolno nurkować z akwalungiem.

Tymczasowe medyczne zakazy nurkowania obejmują prawie wszystkie choroby przewlekłe na etapie zaostrzeń, a także nieżyt nosa, zapalenie migdałków, zapalenie krtani, przeziębienia, ponieważ zanurkowani.pl/wyjazdy/”>nurkowanie z akwalungiem może pogorszyć i tak już zły stan zdrowia. Po wyzdrowieniu lekarze zalecają, aby nie spieszyć się z nurkowaniem pod wodą, ale poczekać pewien czas (do miesiąca), dając organizmowi możliwość wyzdrowienia, nabrania odporności. Szczególnie należy uważać na siebie po ostrych infekcjach dróg oddechowych, grypie, bólach gardła, bo nawet po wyzdrowieniu z tych dolegliwości np. zaburzenie funkcji ucha może utrzymywać się przez jakiś czas, co oznacza, że nurkowanie będzie musiało trochę poczekać.